Ülevaade: millise hinna, suuruse ja võimekusega telefone eestlased eelistavad?

Eesti inimeste esmane hinnaeelistus uue telefoni soetamisel jääb vahemikku 250-350 eurot ning reeglina kasutatakse sama telefoni keskmiselt 2-3 aastat, selgub Telia poolt koostatud ülevaatest.

Telia erakliendiüksuse juhi Kristjan Viilmanni sõnul täidab nutitelefon paljude inimeste jaoks nii töövahendi, rahakoti, teleri kui ka meelelahutusseadme rolli.

„Sel põhjusel soovivad inimesed teha uue telefoni valimisel ka võimalikult ratsionaalse ostuotsuse, kus oleks ühelt poolt tagatud seadme enda võimalikult hea hinna ja kvaliteedi suhe. Teisalt hinnatakse aga üha enam ka seadme ostuga kaasnevaid soodustusi või lisateenuseid, mis pakuvad uue telefoni ostmisel lisaväärtust, olgu selleks siis seadmekindlustus või vana telefoni tagastamisel saadav hinnavõit,“ märkis Viilmann.

HIND

Hind on kindlasti üks olulisemaid parameetreid uue telefoni soetamisel ning enamus uue telefoni ostjaid soovib leida enda jaoks parima võimaliku tasakaalu seadme hinna, jõudluse ja kvaliteedi vahel.

Telia vaatas, millise hinnaga telefone eelistavad kliendid osta neljas erinevas Eesti piirkonnas ehk Põhja-Eestis, Lõuna-Eestis, Ida-Eestis ja Lääne-Eestis. Selgub, et reeglina on inimeste ostukäitumine sarnane: tarbijate esmane eelistus on veidi soodsama hinnaklassi telefon, sellele järgnevad aga juba kallimad telefonid. Ainsa erandina hakkas silma Lääne-Eesti, kus eelistatakse pigem soodsama hinnaklassi telefone.

Piirkonniti näevad Telia klientide ostueelistused nutitelefonide osas välja sellised:

  • Ida-Eesti: esmane valik 250-350€, seejärel 800-1300€
  • Lääne-Eesti: läbivalt pigem odavamad mudelid hinnavahemikus 200-300€
  • Lõuna-Eesti: esmane valik 250-300€, seejärel 400-800€
  • Põhja-Eesti (sh Tallinn): esmane valik 250-350€, seejärel 800-1300€

Kõige kallim Telia müügikanalites müüdud nutitelefon on olnud Apple’i seni kõige võimsam mudel iPhone 14 Pro Max 1TB, hinnaga 2139€. Kõige soodsamate nutitelefonide hind jääb aga alla paarisaja euro ning näiteks Nokia C21 mudeli saab kätte kõigest 119€ eest.

SUURUS JA JÕUDLUS

Kui mobiiltelefonide maailmas oli teatud hetkel suundumus, kus telefonid muutusid järjest väiksemaks ja kompaktsemaks, et neid oleks võimalikult mugav kõikjal kaasas kanda, siis peale nutitelefonide ajastu algust on muutunud see trend vastupidiseks.

Tänu kõikvõimalike äppide, sotsiaalmeeida ja videosisu võidukäigule on juba mõnda aega olnud hinnas just suurema ekraaniga nutitelefonid, millega on mugav erinevat sisu tarbida.

Nii ongi täna üsna tavapärane, et inimesed eelistavad valdavalt 6,5-6,7-tollise ekraaniga telefone.

Lisaks telefoni suurusele pööravad kliendid aina rohkem tähelepanu ka seadme jõudlusele ja pakutavatele funktsionaalsustele. Nii läheb tarbijale üha enam korda telefoni kaamerate võimekus, et tagada fotode ja videote võimalikult hea kvaliteet. Õnneks on selles arvestuses enamus seadmetootjaid pidevalt oma telefone arendanud ning kaamerate kvaliteet on päris korralik ka odavama hinnaklassi telefonidel.

Kuna telefonid on pidevalt suuremaks kasvanud, on kasutajate jaoks aina olulisem ka seadme aku võimekus. Seega jälgitakse üsna hoolega, mitme milliampertunnise (mAh) akuga on telefon varustatud ning üha rohkem eelistatakse just suurema ja võimekama akuga (nt 5000 mAh) nutitelefone.

KASUTUS

Viimaste aastate trend on olnud pigem selle suunas, et kliendid on nõus endale ostma veidi kallima telefoni, millel on potentsiaali ka veidi kauem vastu pidada. Keskmiselt kasutatakse ühte telefoni umbes 2-3 aastat.

Loomulikult on siin väga erinevaid näiteid. Mõni inimene kasutab ühte ja sama telefoni ka 5 või enam aastat ning on rahul sellega kui telefon töötab ja sellega saab oma harjumuspärased asjad aetud. Samas on ka neid, kes eelistavad telefoni vahetada igal aastal ehk alati kui müügile jõuab uus Samsungi või Apple’i tippmudel.

Kristjan Viilmanni sõnul on viimastel aastatel siiski näha, et tarbijad on muutunud nutiseadmeid valides järjest keskkonnateadlikumaks.

„Tore on näha, et telefoni ostmisel jälgitakse seadme Eco rating skoori ehk mobiiltelefoni mõju keskkonnale. Samuti on positiivne, et pidevalt kasvab meie valikus uuskasutatud telefonide hulk, mis samuti meie klientide poolt järjest paremini üles leitakse. Uuskasutatud telefoni soetamisel on eeliseks see, et kontrollitud, kehtiva garantiiga ja heas töökorras telefoni saab kätte palju soodsamalt kui uue seadme. Lisaks teeb heameelt see, et järjest enam uue telefoni ostjaid tagastab Vana uueks teenuse raames oma vana seadme, mis on jällegi oluline samm seadmeringluse ja materjalide taaskasutamise seisukohast,“ lisas Viilmann.

Tutvun teiste uudistega