Ligipääsetavus

Telia kodulehe kasutamine

Telia kodulehe kasutamine

Järgnevalt anname ülevaate, kuidas Telia veebikeskkonda põhitasemel kasutada ehk millised on sellega seotud tehnilised vahendid ja sisu koostamise põhimõtted.

Klaviatuuriga navigeerimine

Telia kodulehel on võimalik ringi liikuda ka ainult klaviatuuril abil. Kui vajutad klahvile Tab, liigub fookus järgmisele elemendile ning hetkel aktiivset elementi märgib seda ümbritsev kastike. Fookuses oleva lingi aktiveerimiseks tuleb vajutada klaviatuuril klahvi Enter.

Esimesed kaks linki, mis sellisel viisil veebilehel ringi liikudes aktiivseks muutuvad, on „Liigu edasi põhisisu juurde“ ja „Ligipääsetavus“. Need on mõeldud spetsiaalselt klaviatuuriga navigeerijatele ning tavakasutajad neid ei näe.

„Liigu edasi põhisisu juurde“ jätab vahele päise ning hüppab lehe põhisisu juurde. „Ligipääsetavus” viitab sellele samale lehele, millel praegu oled.

Sisu suurendamine

Veebilehitsejad

Sisu suurendamiseks soovitame kasutada veebilehitsejatele sisseehitatud võimalusi.

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada Ctrl klahvi (OS Xi operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) all hoides ja samal ajal vastavalt kas + või – klahvi vajutades. Teine mugav võimalus veebilehte suurendada või vähendada on all hoida Ctrl klahvi ja samal ajal hiire kerimisrulli liigutada. Ekraanil oleva pildi saab tagasi normaalsuurusesse, kui vajutad samaaegselt klahve Ctrl ja 0.

Veebilehitseja laiendused

Veebilehitsejatele on loodud ka suurendamist võimaldavaid laiendusi, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi laiendus Zoom Page lubab suurendada nii kogu lehte kui ka ainult teksti. Chrome’i jaoks on olemas sarnane laiendus nimega AutoZoom.

Eraldiseisvad programmid

Ekraanil esitatava sisu suurendamist on võimalik seadistada kõigis enamlevinud operatsioonisüsteemides.

Windowsis on selle jaoks programm nimega Magnifier. Windows 10-s tuleb selle avamiseks klikkida all vasakul Windowsi logoga nupule ja vajutada samal ajal klaviatuuril plussmärgiga (+) nupule nii mitu korda, kui mitu korda soovid sisu suurendada. Sisu suuruse vähendamiseks vajuta samaaegselt Windowsi logo nupule ja klaviatuuri miinusmärgiga (-) nupule.

Windows 7-s tuleb Magnifieri programmi avamiseks vajutada all vasakul startmenüü nupule, hakata trükkima sõna „Magnifier“ (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja seejärel vajutada Enter-klahvi. Avaneb väike aken, milles kuvatakse kõike suurendatult. Programm jälgib vaikimisi hiire kursori asukohta.

Windows XP-s leiad Magnifieri, kui liigud järgnevalt: Start -> All Programs -> Accessories -> Accessibility -> Magnifier.

Apple’i arvutites tuleb suurendamise kasutamiseks liikuda järgnevalt: Apple’i menüü -> System Preferences -> Accessibility (või Universal Access) -> Zoom.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavast aru saada ja seda teistes vormides, näiteks audiokommentaarina edasi anda. Eelkõige on see vaegnägijatele mõeldud abivahend.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:

Töötame selle nimel, et Telia kodulehe sisu vastaks täielikult kõikidele ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele.

Lisaks ülaltoodud juhistele on teabele juurdepääsetavust võimalik parandada oma arvuti brauseri- ja operatsioonisüsteemi seadistades.

Põhjalikumalt käsitletakse neid teemasid ingliskeelsel veebileheküljel http://www.abilitynet.org.uk/mcmw.

Teenuste kasutamine

Teenuste kasutamine

TV-teenuse kasutamiseks oleme loonud tehnilise võimekuse, mille abil saame edastada kanali tootjate poolt vaegnägijatele pakutavat sündmuskirjeldusega heliriba ning vaegkuuljatele mõeldud subtiitreid.

Näeme vaeva, et kõik Telia esindused oleksid piiratud liikumisvõimega inimestele kaldteede või muude lahenduste abil hõlpsasti ligipääsetavad. Kui esinduse külastamine pole võimalik või on raskendatud, on Teliaga alati võimalik ühendust võtta ka muudel viisidel, näiteks telefoni, e-posti või ka juturoboti abil.

Seadmete tellimine iseteeninduses

Seadmete pakiautomaati tellimine on tasuta. Kui soovid, et Telia tehnik tooks seadmed sulle koju ning aitaks neid paigaldada, vormista iseteeninduses tasuline tehniku visiit. Juhul, kui sul pole erivajaduse tõttu võimalik pakiautomaati kasutada ning puudub vajadus Telia tehniku järgi, pöördu meie poole numbril 123 või e-posti aadressil info@telia.ee ning põhjenduse alusel saab konsultant sulle tasuta kullertarne vormistada.