Uus peatükk Eesti haridusloos: TI-Hüpe teeb eestlastest targemad õppijad

President Alar Karis kuulutas koos Haridus- ja Teadusministeeriumi ning erasektori algatajatega välja uue haridusprogrammi, mille raames saavad Eesti koolinoored ja õpetajad tasuta juurdepääsu maailma juhtivatele tehisintellekti õpirakendustele ning vajalikud oskused nende targaks kasutamiseks õppetöös.

Tiigrihüppest inspireeritud haridusprogramm TI-Hüpe 2025 on kavas käivitada käesoleva aasta septembris ning selle eesmärk on hoida Eesti hariduse kvaliteeti tipptasemel, andes õpilastele ja õpetajatele kaasaegsed tehisintellekti õpitööriistad, mis muudavad nad targemaks õppijaks.

Programmi elluviimiseks on kavas luua sel kevadel sihtasutus, mille kaasasutajad on riik ning erasektor ja ülesandeks tehisintellekti haridussüsteemi jõudmise strateegiline juhtimine. Märtsis 2025 toimub sihtasutuse ülesannete, asutajate koosseisu ja rahastuse kokkuleppimine.

Koostöös HTMiga on plaanis viia 2025. aasta sügiseks läbi õpetajate koolitused ning seejärel anda õpilastele ligipääs maailma juhtivatele tehisintellekti õpirakendustele. Vastavad läbirääkimised on alanud OpenAI ja Anthropicuga, plaanis on kaasata ka teisi huvilisi.

President Karis: tehisaru on maailma jäädavalt muutnud

Projekti algataja president Alar Karis lausus, et kui ligi kolmkümmend aastat tagasi pani Tiigrihüppe programm alguse e-Eesti arengule, mille kaudu meid praegugi rahvusvaheliselt tuntakse, siis täna alustame uut peatükki meie haridussüsteemi ja digiühiskonna edasiarendamisel. “Tehisintellekt on maailma jäädavalt muutnud ja nii nagu kõik sektorid, peab ka haridussüsteem muutustega kohanema,” lausus Karis.

“Õpime tehisintellekti mitte kõige rohkem, vaid kõige targemalt kasutama. Kui võtame haridussüsteemis kasutusele parima saadaoleva õpitehnoloogia, aitab see meil tõusta maailma kõige targemaks rahvaks. Sellest saab järgmine etapp e-Eesti arenguloos, mille abil jõuavad nutikad lahendused kõigisse valdkondadesse ja mis tõstab eestlaste ning Eesti majanduse rahvusvahelist läbilöögivõimet,” võttis Karis kokku haridusprogrammi visiooni.

Muutuse elluviimist haridussüsteemis juhib programmi kaasasutajana Haridus- ja Teadusministeerium (HTM). Minister Kristina Kallas rõhutas, et Eesti majanduse konkurentsivõime sõltub sellest, kui hästi suudame noori ette valmistada tehisaru ajastuks. Selleks peab haridus andma õpilastele praktilised oskused tehisintellekti kasutamiseks, mis on tuleviku tööturul hädavajalikud.

“TI-Hüpe viib Eesti hariduse uuele tasemele ning muudab õppe digiajastule kohaselt personaalsemaks. Kui tahame, et tehisaru toetaks mitte ainult õppimist, vaid ka meie majanduse kasvu, peame investeerima õpetajate koolitamisse. Hästi ettevalmistatud õpetajad suudavad tehisaru võimalusi koolides targalt rakendada," ütles Kallas.

TI-Hüpe 2025 asutajaliige ja üks Tiigrihüppe algatajatest Linnar Viik tõi välja, et tuleviku töökohti ei võta ära mitte tehisintellekt, vaid teine inimene, kes oskab seda paremini kasutada. “Haridussüsteem ei saa uusi tehnoloogiaid eirata või ära keelata. Selle asemel peab kool tehnoloogia rakendamist juhtima, andes toetava raamistiku,” lausus ta.

Viik lisas, et tehisintellekti tehnoloogia on arenenud tasemele, mis võimaldab õppida kiiremini ja targemini: “Õppimist toetav tehnoloogia on olemas ning väikese riigina oleme paindlikud selle kiireks rakendamiseks koolisüsteemis. See on meie eripära ja tugevus konkurentsis suuremate riikidega.”

Tema sõnul on Eestil juba tugev kogemus, kuidas digioskusi noorteni viia ja sellest nii ühiskondlik kui ka majanduslik läbilöök saavutada – Tiigrihüpe, mille algusest möödub peagi 30 aastat.

Telia paneb TI-Hüpe 2025 programmile õla alla

Telia Eesti tegevjuhi Andre Visse sõnul on tänaseks selge, et järgmine kvalitatiivne hüpe (digi)maailmas toimub tehisaru toel, mis hakkab olulisel määral mõjutama erinevaid eluvaldkondi.

“Kuigi paljud inimesed ja ettevõtted pole tehisaru kasutamisega veel kokku puutunud ja selle pakutavaid eeliseid avastanud, on tegu ilmselt ühe olulisema tehnoloogiatrendiga viimastel kümnenditel. Ka kolmkümmend aastat tagasi olid arvutid, mobiiltelefonid ja internet suurele osale eestlastest veel üsna kauge ja kättesaamatu maailm. Ometi suutsime tänu Tiigrihüppe programmile panna aluse Eesti digitaalsele eduloole ja tuntud e-riigi kuvandile, mida on tihti maailmas positiivseks ja ainulaadseks eeskujuks seatud. Täna seisame uute valikute ees ning peame otsustama, kuhu ja kui suurel määral selle eduloo jätkamiseks järgnevalt panustada. Usume siiralt, et president Alar Karise poolt välja kuulutatud haridusprogramm TI-Hüpe 2025 on just selline samm, mida Eesti täna vajab. Seetõttu on Telia otsustanud värskele programmile õla alla panna ning anda omapoolne panus sellesse, et meie haridussüsteem, Eesti inimesed ja Eesti riik tervikuna saaks 30 aasta pärast tagasi vaadates taas uhkust tunda ja tunnistada, et tegime riigi ja rahvana õige otsuse! Soovime, et digitehnoloogia (sh tehisaru) pakutavaid võimalusi ja eeliseid suudaks kasutada võimalikult suur osa Eesti ühiskonnast, mitte ainult kõige tehnoloogiateadlikumad inimesed. Nii tagame selle, et Eesti on veelgi parem koht, kus elada, töötada ja õppida,” lisas Visse.

TI-Hüpe pakub võrdset võimalust kõige kaasaegsemate tehisintellekti õpilahenduste rakendamiseks õppetöös. Kavandatud projekti esimeses etapis saavad 20 000 10.-11. klasside gümnasisti ja nende 3000 õpetajat 1. septembril 2025 ligipääsu parimatele tehisintellektil põhinevatele õpirakendustele. Seejärel on siht laiendada TI-Hüpe kutsekoolidele ja uutele 10. klassi astuvatele gümnasistidele, hõlmates 2026. aastast täiendavalt ligi 38 000 õpilast ja 2000 õpetajat.

Täpsem info tihupe.ee.

Tutvun teiste uudistega