Turvalise interneti päev keskendub hoolivama suhtluskultuuri loomisele

Tänavuse turvalise interneti päeva teemaks on „Loo, suhtle ja jaga lugupidavalt: parem internet saab alguse sinust“. Päeva tähistamiseks toimub Lastekaitse Liidu, Telia ja Informaatikaõpetajate Seltsi koostöös konverents, kus põhitähelepanu all on internetis käitumise kultuur.

6.veebruaril tähistatakse156 riigis rahvusvahelist turvalise interneti päeva. Sel aastal on tähelepanu all turvalise internetikultuuri loomine ning igaühe panus selles. Eesmärk on julgustada inimesi kasutama tehnoloogiaid vastutustundlikumalt, suhtuma veebimaailma näilisse anonüümsusesse kriitiliselt ning suhtlema üksteisega lugupidavalt.

„Internetil on tänapäeval väga suur võim, kuid parem internet saab alguse igaühest meist,“ ütles Lastekaitse Liidu juhataja Tõnu Poopuu, kelle sõnul on interneti suhtluskultuuris mitmeid valukohti. „Kui kõik internetikasutajad tunneksid enda tegemiste ees isiklikku vastutust, võiks internet olla eelkõige koht üksteise toetamiseks ning küberavarustes oleks vähem kurjust ja kiusamist.”

Eelmise aasta sügisel tuli Telia koostöös mitmete partneritega välja algatusega Suurim Julgus (www.suurimjulgus.ee), mille eesmärgiks on netikiusu probleemi teadvustamine ja vähendamine. „Uuringute järgi on iga neljas Eesti õpilane puutunud kokku küberkiusamisega ning iga kuues ise kedagi kiusanud. Veebikiusamisega võitlemiseks peame arendama noorte sotsiaalseid oskusi, et nad oskaksid veebis käituda, aga ka ohtusid ära tunda ja neist hoiduda. Endiselt leidub liiga palju noori, kes pahaaimamatult veebisõpru usaldavad, enda kohta delikaatset infot jagavad ning nii kiusamise või suisa väljapressimise ohvriks langevad,“ ütles Politsei- ja Piirivalveameti veebikonstaabel Maarja Punak. Tema sõnul on 40% õpilastest veebis näinud nende jaoks sobimatu sisuga materjale. „Üha enam satutakse veebis kiusamise või seksuaalkuriteo ohvriks endast alasti piltide või videote jagamise tõttu,“ lisas veebikonstaabel.

Turvalise interneti päeva tähistamiseks toimub Telia peamajas täna konverents “Parem internet algab sinust”, mis saab teoks Lastekaitse Liidu, Telia ja Eesti Informaatikaõpetajate Seltsi koostöös. Konverentsi fookuses on internetis käitumise kultuur, vastutus ja hoolimine. Konverentsi saab otseülekande vahendusel jälgida Postimees Online´ist (www.postimees.ee) ja Telia Facebook´i lehelt.

Telia tutvustab konverentsil vastvalminud laste internetikäitumist, privaatsust ja turvaküsimusi puudutavat CAP (Laste Nõuandev Paneel, Children Advisory Panel) uuringut, milles osales 851 last Eestist, Leedust, Soomest, Taanist, Rootsist ja Norrast. Lisaks külastavad Telia vabatahtlikud turvalise interneti päeval mitmeid Eesti koole, et rääkida lastele turvalisest ja targast internetikasutusest ning viia läbi interatiivseid töötubasid.

Tutvun teiste uudistega