Toronto filmifestivalil esilinastunud teledraama „Estonia“ pälvis sooja vastuvõtu

Esmaspäeval, 11. septembril nägi publik Toronto rahvusvahelisel filmifestivalil (TIFF) Soome, Rootsi, Eesti ja Belgia koostöös valminud seriaali „Estonia“ avaosi. Peale maailmaesilinastust tänati seriaali tegijaid nii delikaatse teema käsitlemisel sedavõrd väärikal moel.

Draamasari „Estonia“ valiti Toronto rahvusvahelise filmifestivali (TIFF) „Primetime“ programmi 150 telesarja seast üle maailma, millest festivalile pääses vaid üheksa. „Estonia“ kõrget kvaliteeti kiitsid ka festivali korraldajad.

Soome, Rootsi, Eesti ja Belgia koostöös valminud 8-osaline draamaseriaal jutustab parvlaeva Estonia uppumisest ning sellele järgnenud Eesti, Soome ja Rootsi ühise uurimiskomisjoni tööst.

Sarja üks Eesti-poolseid produtsente Elina Litvinova ütles, et linastuse järel tuli publik tegijaid kogetu eest kättpidi tänama. „Inimesed siin Torontos olid väga puudutatud ja imestasid, et nad polnud nii suurest katastroofist varem kuulnud. Kõik siinsed eestlased tulid muidugi kallistama. Tagasiside oli tõesti vapustav, meid tänati, kuivõrd peenetundeliselt seda lugu räägime.“

Filmi üks režissööre Måns Månsson lisas, et niivõrd tundliku teema käsitlemine peabki olema tasakaalukas ja lugupidav.

„Tegijatena vastutame selle eest, mil moel oma vaatajatele lugu jutustame ning kuidas nii tundliku teemaga ümber käime. Mul on hea meel, et sarja meeskond julges „Estonia“ lugu jutustada, sest vastasel juhul jääkski see rääkimata. Oli väga liigutav tunda publiku tugevat emotsionaalset tagasisidet meie loomingule,“ ütles Månsson.

Seriaali „Estonia“ võtted toimusid Soome (Fisher King), Eesti (Amrion ja Three Brothers), Rootsi (Kärnfilm) ja Belgia (Panache Productions) koostöös. Seriaal vaatleb õnnetuse asjaolusid läbi eri tegelaskujude. Lugu algab päästjatega merel ning liigub laeva meeskonnaliikmete ja reisijateni. Oma lugu on rääkida pääsenutel, pereliikmetel, poliitikutel ja ajakirjanikel. Seriaali lõpposas näeme uurimiskomisjoni lõppraportit ning vastukaja sellele.

„Estonia“ näol on tegemist seni suurima Telia Põhja- ja Baltimaade ettevõtete koostöös valminud teleprojektiga. Kaheksaosalist sarja näeb eksklusiivselt Telia Inspira telekanalis alates 15. oktoobrist. Sarja võtted toimusid eelmisel aastal Eestis, Soomes, Rootsis, Belgias ja Türgis.

Seriaali kogueelarve on 15,3miljonit eurot, mis teeb sellest ühe kõige kallima teleseriaali Skandinaavias. „Eestis pole üksinda niivõrd mastaapse seriaaliprojekti arendamine võimalik ja see saab toimuda vaid kaastootjana. Oleme väga õnnelikud, et saime osaleda nii suures ja olulises projektis,“ lausus teine Eesti-poolne produtsent Riina Sildos.

„Estonia“ režissöörid on Måns Månsson (Rootsi) ja Juuso Syrjö (Soome), loominguline juht Miikko Oikkonen ning peatootjad on Matti Halonen ja Johannes Lassila tootmisfirmast Fisher King (Soome). Eesti poolt olid suurprojekti kaasatud stsenaristid Livia Ulman ja Andris Feldmanis, filmikunstnikud Matis Mäesalu ja Eva Gramakovski, kostüümikunstnik Jaanus Vahtra, grimmikunstnik Kaire Hendrikson, monteerija Moonika Põdersalu, casting director Piret Toomvap-Schönberg, VFX supervisor Heiki Luts. Eesti näitlejatest teevad seriaalis kaasa Kaspar Velberg, Rain Simmul, Doris Tislar, Gert Raudsepp, Egon Nuter, Juhan Ulfsak jt. Eesti-poolsed produtsendid on Riina Sildos ja Elina Litvinova.

Teleseriaali arendust toetas Eesti Filmi Instituut ja sarja tootmist rahastati Eestis läbi Film Estonia tagasimaksesüsteemi.

Loe ka „Estonia“ esimest inglisekeelset arvustust: https://loudandclearreviews.com/estonia-2023-tiff-series-review/

Tutvun teiste uudistega