Telia saavutas oma 4G võrgus kiiruse 1 Gbit/s

Telia Eesti saavutas koos Ericssoniga läbi viidud testides oma 4G võrgus mobiilse andmeside allalaadimisel kiiruse 1 Gbit/s.

Teatavasti kasvavad klientide ootused nii püsivõrgu kui mobiilvõrgu andmevahetusele pidevalt, samuti kasvavad ülekantavad andmemahud Telia mobiilvõrgus igal aastal ligi 2 korda.

„Kliendid ootavad meilt aina kiiremat ja töökindlat teenust kogu riigi territooriumil. Seetõttu peavad kõik teenusepakkujad kaasas käima tehnoloogilise innovatsiooniga. Tahame jätkuvalt olla tehnilise arengu esirinnas Eestis ja seetõttu testime juba täna oma võrgu võimekust pakkuda ligi 10 korda suuremate andmemahtude ülekandmist kui me igapäevases elus oleme harjunud tarbima,“ ütles Telia Eesti tehnoloogiadirektor Kirke Saar.

Eelmisel nädalal läbi viidud testides õnnestus saavutada Telia võrgus mobiilse andmeside edastamine kiirusel 1 gigabitt sekundis. Saavutatud kiirus on suurim Eestis ja kordab Euroopa tipptulemust aprillist 2016.

„Ühe gigabitine 4G on oluline verstapost meie ühisel teekonnal 5G suunas,“ märkis Ericsson Eesti juht Seth Lackman. „Kommertskasutusse jõudes võimaldab arenenud mobiilitehnoloogia Telia klientidel Eestis nautida äärmiselt kiiret ligipääsu sisuteenustele. Mobiilside ning eriti just mobiilne lairibaühendus on tänase võrguühiskonna süda. See test kinnitas taaskord, et Eesti asub digitaalarengu esirinnas.“

1 Gbit/s allalaadimiskiirust toetav 4G võrk täidab ka nõudliku lõpptarbija vajadusi ajal mil andmemahud kiirelt kasvavad. Ericssoni mobiilivaldkonna aruande kohaselt (Ericsson Mobility Report) kasvavad nutitelefonides kasutatavad andmemahud 2021. aastaks koguni 12 korda, mida peamiselt mõjutab videosisu tarbimise kasv.

Telia Eesti raadiovõrgu ja transmissiooni osakonna juhataja Ermo Polma sõnul saavutati ettevõtte 4G võrgus 1 Gbit/s kiirus mitme erineva tehnoloogilise võtme koostöös.

Selleks kasutati kolme sagedusplokki ehk 1x1800 Mhz ja 2x2600 MHz, millest igaühel on 20 MHz laiused kanalid. Igal sagedusel on kasutusel neli paralleelkanalit (4x4 MIMO), samas kui näiteks igapäevane 4G LTE võrk kasutab 2x2 MIMO-t. Lisaks kasutatakse 1Gbit/s kiiruse saavutamiseks ka tavapärasest keerukamat modulatsiooniviisi (256QAM).

„Kokkuvõttes võimaldab see saavutada allalaadimiskiiruse kuni 1,2 Gbit/s. Sellega oleme näidanud Ericssoni tehnoloogial baseeruva raadio- ja tuumikvõrgu võimekust selliste kasutajakiiruste kasutuselevõtuks,“ lisas Polma.

Kõik testi juures kasutatud Ericssoni riistvara ja tarkvara elemendid on täna saadaval ka kommertskasutuse tarbeks. Samas pole täna veel müügis selliseid lõppkasutajate seadmeid, mis võimaldaks kuni 1 Gbit/s kiirust ka reaalselt kasutada.

Tutvun teiste uudistega