Telia on 5G leviga katnud 81% Eesti rahvastikust

Esimese kvartali lõpuks oli Telia katnud 5G leviga 81% Eesti rahvastikust ning 5G arendused on ettevõtte üks peamisi prioriteete terve 2024. aasta jooksul.

Telia Eesti müügitulu ulatus 2024. aasta esimeses kvartalis 88 miljoni euroni, jäädes eelmise aasta sama perioodiga võrreldes samale tasemele. Ettevõtte puhaskasum moodustas samal ajal 18,7 miljonit eurot.

Telia juhatuse esimehe Holger Haljandi sõnul investeerib ettevõte sel aastal Eesti turule üle 50 miljoni euro, millest lõviosa läheb võrkude ja teenuste arendamiseks. Sidevõrkude poolt teenindatavad andmemahud kasvavad jätkuvalt kiires tempos ning ainuüksi viimases kvartalis on Telia mobiilivõrgus suurenenud andmeliiklus 12% võrra.

„Eesti juhtiva IT- ja telkoettevõttena investeerime eelkõige oma võrkude ja teenuste kvaliteeti, et pakkuda klientidele maailma parimat teenust. Teiseks on oluline käia sammuke eespool klientide tänastest vajadustest ja juba praegu ehitada võrke ja luua lahendusi, mille reaalne väärtus ja kasu avaldub alles aastate pärast. Vaid nii saame luua sobiva kasvulava innovatsiooni ja tehnoloogiamaailma uute võimaluste tarbeks. Praeguses kõrgendatud ohutasemega keskkonnas oleme oluliselt suurendanud oma investeeringuid küberkaitse valdkonda ja toimepidevuse tõstmisse. Viimane on ülioluline ka kliimamuutustega kaasnevate tormide ja looduskatastroofide üleelamiseks ning seetõttu jätkame ka ettevõtte ajaloo seni suurima taastuvenergia projektiga, mille käigus rajatakse selle aasta lõpuks ca 100 Telia mobiilimasti juurde päikesepargid,“ kommenteeris Haljand.

Tänavu esimeses kvartalis võttis Telia ühe esimese mobiilioperaatorina Euroopas oma võrgus kommertskasutusse 26GHz sagedusala, mis võimaldab pakkuda klientidele üle õhu kõige kiiremat ja suurima jõudlusega juhtmevaba mobiilset internetiühendust. 26GHz sagedusalas töötav 5G tugijaam pandi tööle Kiili vallas, kus see teenindab Vaela külas asuvaid Telia kliente. Tegemist on esimeste majapidamistega Eestis, kes saavad kasutada mobiilset internetti seni kõrgeimas sagedusalas, mis jagati riigi poolt oksjoni korras laiali 2023. aasta kevadel. 26GHz sagedusala kasutamisel on potentsiaali pakkuda tulevikus klientidele ka enam kui 1Gbit/s kiirusega ühendusi.

Veebruari lõpus allkirjastasid Greip IT OÜ ja Telia Eesti AS lepingu, millega liikus esimese IT-teenuste äri Telia alla. Greip IT pakub keskmistele ja suurtele ettevõtetele IT teenuseid haldusest ja IT juhtimisest kuni turva- ja pilvelahendusteni. Tehingu tulemusena liideti Greip IT senine IKT teenuste äri Teliaga, samuti liitusid Teliaga kõik 14 Greip IT töötajat. Senistele Greip IT klientidele jätkab teenuste pakkumist Telia.

„Meil on suur rõõm liita oma kiiresti kasvava IT- ja küberturbeteenuste äriga nii professionaalne meeskond. Ühelt poolt täiendab Greip IT meie positsiooni ja oskusi keskmise suurusega ettevõtetele oluliste lahenduste pakkumisel. Teiselt aga pakub Telia lai teenuste portfell ja meeskond Greip IT klientidele senisest veelgi mitmekesisemaid valikuid ning Greip IT töötajatele laiemaid arenguvõimalusi. Seega usun, et liitumisest võidavad kõik osapooled,“ kommenteeris tehingut Telia ärikliendiüksuse juht Kristjan Kukk.

Kuke kinnitusel kasvas Telia poolt pakutavate IT- ja küberteenuste valdkond tänavu esimeses kvartalis rekordilised 25%.

Märtsis tõi Telia oma klientideni uued päeva- ja nädalapaketid, mis võimaldavad väljapool Euroopa Liitu reisides kasutada senisest märksa suuremas mahus mobiilset andmesidet. Oluliselt rohkem mahtu sisaldavad nädalapaketid populaarsemates reisisihtkohtades (sh Türgi, Suurbritannia, USA, Egiptus, Šveits, Tai), kus kliendid saavad kasutada nüüd 3GB ulatuses andmemahtu, mida on ligemale 6 korda varasemast enam.

Telia mobiililiitumiste arv kasvas aastaga 26 000 liitumise võrra ja ulatus esimese kvartali lõpus 1,274 miljoni liitumiseni. Telia interneti püsiühenduse kasutajaid oli kvartali lõpu seisuga 270 000 ning Telia TV klientide arv ulatus 190 000-ni.

Telia on Eestis kõigi IT- ja telekomivaldkondade (TV, mobiilside-, püsiinterneti ja IT teenused) turuliider ning riigi üks suuremaid investoreid, investeerides siinsele turule ca 50 miljonit eurot aastas. Ettevõte annab tööd ligi 1500 inimesele ning kuulub Eesti suurimate maksumaksjate hulka.

Tutvun teiste uudistega