Telia hakkab kasutama globaalset mobiilseadmete musta nimekirja

Telia Eesti läheb veebruari esimeses pooles üle globaalsele mobiiltelefonide musta nimekirja kasutamisele, mis aitab senisest efektiivsemalt võidelda varastatud või kaotatud telefonide taaskasutusele võtmisega.

Hetkel kasutab Telia Eesti musta nimekirja, mis 9. veebruaril asendub globaalse musta nimekirjaga. Globaalses nimekirjas on esindatud need telefonid ja mobiilsed seadmed, mis erinevates riikides kas varguse, kadumise või muude juhtumite tõttu musta nimekirja ehk blacklisti kantud.

Telefonid kantakse musta nimekirja IMEI koodi alusel. IMEI kood on mobiiltelefoni unikaalne seerianumber, mis identifitseerib üheselt konkreetse seadme. Oma seadme IMEI koodi saab kontrollida kui sisestada seadme numbriklaviatuuril kombinatsioon *#06#. Mobiiltelefoni varguse või kadumise korral saab seadme omanik juhtunust teavitada politseid või oma mobiilioperaatorit, kes saavad seadme blacklisti kanda. Kõigil mobiilioperaatoritel, kellele on edastatud info seadme musta nimekirja kandmiseks, on kohustus takistada selliste seadmete kasutamist oma võrgus.

Ühtlasi tähendab globaalsele nimekirjale üleminek, et alates 9. veebruarist ei tööta Telia võrgus enam need mobiilseadmed, mis kuuluvad sama kuupäeva seisuga globaalsesse blacklisti. Enamjaolt on tegu telefonidega, mis on Eestisse jõudnud erinevatest välisriikidest: USAst, Suurbritanniast, Kanadast, Põhjamaadest, Itaaliast jne. Sellised telefoni ei tööta juba täna välisvõrkudes, näiteks Soomes.

Telia teavitab muutusest eelnevalt talle teadaolevaid eraisikuid ja ettevõtteid, kelle kasutuses võivad olla musta nimekirja kantud seadmed.

„Saame väga hästi aru, et selle sammuga kerkib üles küsimus seadme heauskse ostja teemal, kes ei ole teadlik telefoni ajaloost. Samas aitab globaalse blacklistiga liitumine senisest paremini vältida varastatud ja kaotatud telefonide taaskasutusele võtmist ning kuritegelikul teel raha teenimist. Ühtlasi soovime selle sammuga suurendada inimeste teadlikkust sellest, et kahtlase edasimüüja käest odavalt saadud seade võib hiljem osutuda kasutuskõlbmatuks,“ ütles Telia Eesti riskijuht Eva Jakunin.

Telia veebilehel saab hetkel kontrollida IMEI koodi alusel, kas kasutatav seade kuulub kohalikku musta nimekirja. 9. veebruarist saab samas kohas kontrollida, kas seade kuulub globaalsesse musta nimekirja.

Nendel klientidel, kelle telefon kuulub globaalsesse musta nimekirja, soovitame teenuse kasutamiseks soetada uus seade Telia esindusest või e-poest: https://pood.telia.ee/

Tutvun teiste uudistega