Millised mured võivad kaasneda välismaalt ostetud telefoniga?
Eestis on ridamisi näiteid selle kohta, kuidas mõnest välisriigist soetatud mobiiltelefoniga ei saa kasutada kõiki koduriigis pakutavaud mobiilsideteenuseid.
Põhjus on selles, et mitmed telefonitootjad on jaganud maailma enda jaoks erinevateks regioonideks ning ühe kindla regiooni jaoks tarkvara arendades pööratakse tähelepanu vaid sellele, et telefon just selles konkreetses piirkonnas toimiks. Nii võibki juhtuda, et näiteks USA turu tarbeks mõeldud telefon ei pruugi „ära tunda“ Eestis pakutavaid teenuseid.
„Seetõttu ei saa siinsed mobiilsideoperaatorid garanteerida, et mõne teise regiooni jaoks toodetud telefon töötaks probleemideta ka Eesti mobiilsidevõrkudes,“ kommenteeris Telia Eesti tehnilise teeninduse juht Tanel Peep.
Peebu kinnitusel pole harvad juhud, kui inimesed satuvad välismaal reisides soodsate pakkumiste otsa, mis ahvatlevad seadet ostma. Samas tuleks enne ostu sooritamist arvestada riskiga, et kõik selliselt soetatud telefoni funktsionaalsused ei pruugi koduriigis tööle hakata.
„Praktilisi näiteid ja põhjuseid, mis võib juhtuda teise regiooni jaoks mõeldud seadmega, on erinevaid. Näiteks ei pruugi selles seadmes toimida Mobiil-ID, samuti suure tõenäosusega 4G ehk VoLTE kõned ning osadel juhtudel ka 5G ja NFC-ga seotud makselahendused või Ühiskaart. Selliseid teenuseid ja funktsionaalsusi võib olla veel,“ sõnas Peep.
Lisaks ei pruugi Euroopa regioonile mitte mõeldud telefonid toetada ka Euroopas kasutatavaid mobiilsidevõrgu sagedusi, mis võib tähendada poole hõredamat piirkonda, kus telefoni side pidamiseks kasutada saab.
Osade tootjate puhul eksisteerivad eraldi veel nn avatud turule mõeldud seadmed ehk piltlikult öeldes kaubanduskeskustes ja elektroonikapoodides müügiks mõeldud seadmed oma spetsiifilise tarkvaraga. Selline tarkvara tähendab reeglina seda, et neid telefone on testitud vaid mõnes üksikus sidevõrgus ja edasine on vaid lootus, et ehk toimivad need telefonid ka ülejäänud maailmas enam-vähem sama moodi.
Lisaks on näiteid Aasia turu startup-tüüpi ettevõtetest, mille eelkõige AliExpressis ja muudes analoogsetes keskkondades müüdava toodangu puhul lubatakse teinekord küll nelja SIM-kaardi tuge, autoakuga võrreldavat akumahtu jne. Sellistel juhtudel ei tea ka tootja ise päris täpselt, kas ja kuidas seade reaalses elus toimib.
Kui kogu eelnev jutt puudutab eeskätt tootmise poolt, tuleb uue seadme soetamisel arvestada ka müümisega seotud nüansse ja riske.
Nimelt on täna ühe baastasemega e-poe loomine suhteliselt kiire ja kerge ettevõtmine. Tänu sellele on tegutsemas väga erineva kvaliteediga e-poode. Paraku on nende hulgas vähemuses müüjad, kes ka reaalselt süvenevad sellesse, et nende poolt müüdavad või vahendatavad seadmed oleksid mõeldud kasutamiseks Baltimaades ja Skandinaavias.
„Teinekord pole sellistes e-poodides pakutavad seadmed isegi Euroopa turule mõeldud ning võivad tekitada kasutajale päris palju ebamugavusi ja peavalu,“ lisas Peep.