Elmo Rent muudab unistuse tegelikkuseks: peagi näeme liikluspildis ilma juhita sõidukeid

Keskkonnasõbralike sõidukitega lühirendi teenust pakkuv Elmo Rent soovib veel sel aastal teoks teha utoopilise plaani ning tuua tavaliiklusesse ilma juhita sõidukid.

Nii võib peagi mõne Eesti linna tänavapildis näha harjumatut vaadet, kuidas Elmo Rendi elektriautod vuravad ringi täiesti tühjalt ehk ilma juhi ja kaasreisijateta. Sellise asja muudab võimalikuks ettevõtte poolt arendatav kaugjuhitava sõiduki tehnoloogia, mis on hetkel maailmas üsnagi ainulaadne ning mille testimisel ja tänavapilti toomisel ollakse just Eestis maailma esirinnas.

Kõnealune tehnoloogia võimaldab autot juhtida distantsilt, ilma ise konkreetses sõidukis viibimata. Nii võibki autot juhtiv inimene füüsiliselt viibida näiteks kilomeetreid eemal mõnes kontoriruumis, kus tema kasutada on arvutimängudest tuttavad rooli- ja pedaalifunktsioonid ning erinevad ekraanid, mis muudavad sõiduki juhtimise võimalikuks.

Elmo Rendi asutaja Enn Laansoo, Jr. sõnul on algamas kaugjuhitava sõiduki tänavatestid, mis tähendab, et turvalisuse kaalutlustel peab sõidukis viibima ka n-ö turvajuht, kes saab keerulisema liiklusolukorra tekkides sõiduki juhtimise üle võtta.

„Läbi tänavatestilt saadud kogemuse likvideerime me viimased riskikohad, mille tulemusena on meil olemas turuküps tehnoloogia, mis ei vaja enam turvajuhti,“ ütles Laansoo.

Telia tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul on koostöö Elmo Rendiga ideaalne näide sellest, kuidas lennukate ideede ja tehnoloogia poolt pakutvate võimaluste ühendamisel tekib täiesti uusi ja ennenägematuid ärimudeleid ning teenuseid.

„Kui täna kasutab Elmo Rendi kaugjuhtimistehnoloogia oma tööks veel Telia 4G mobiilsidevõrku, siis juba lähemas tulevikus saame seda pakkuma hakata ka oma 5G võrgus, mis pakub veelgi kiiremat ja väiksema hilistumisega andmevahetust. Lisaks on positiivne näha, et lõpuks on ka riik valmis edasi liikuma 5G sagedusoksjoni teemaga, mis omakorda kiirendab tulevikutehnoloogiate toomist turule,“ lisas Visse.

Nii sel kui järgnevatel aastatel on Elmo Rendil ambitsioonikad arenguplaanid. Näiteks on hetkel käimas Nasdaq First North alternatiivturul Elmo Rendi uute aktsiate märkimine (kuni 10. jaanuarini – toim), mille raames soovib ettevõte kaasata edasiseks arendustegevuseks 3,5 miljonit eurot. Kaasatava rahaga plaanib ettevõte Eesti tänavatele tuua 20 uut kaugjuhitavat elektriautot, alustada taksoteenuse pakkumist läbi Elektritakso soetamise ning laieneda välisturgudele.

Lisaks andis ettevõte hiljuti teada, et EAS toetab tootearenduse meetmest ligi 400 000 euroga Elmo Rendi sõiduki kaugjuhtimise tehnoloogia lõpuni arendamist, mis aitab suurendada ettevõtte konkurentsivõimet ja toetada Nasdaq Baltic First North turul rahakaasamisega lubatud kasvueesmärke.

Peatselt käivitab Elmo Rent Paldiskis ka kaugjuhitava tehnoloogia tootmisliini. Sel eesmärgil sai septembris börsiettevõtte osanikuks PAKRI Teadus- ja Tööstuspargi rohefond, mille eesmärk on investeerida kiiresti arenevatesse roheettevõtetesse.

Tutvun teiste uudistega