Telia on katnud 5G leviga pea 90% Eesti elanikkonnast

Telia on jätkanud 2024. aastal mahukate investeeringute suunamist oma võrkudesse ja teenustesse ning tänu sellele on ettevõtte kiire ja kvaliteetse 5G leviga kaetud suurem osa Eesti rahvastikust.

Telia Eesti müügitulu ulatus 2024. aasta kolmandas kvartalis 89,4 miljoni euroni, millest tegevuskasum moodustas 21,8 miljonit eurot. Võrreldes 2023. aasta kolmanda kvartaliga kahanes ettevõtte müügitulu 0,2% ja tegevuskasum 9,4%.

Telia juhatuse esimehe Holger Haljandi sõnul on viimased aastad olnud nii telekomisektorile kui kogu Eesti majandusele täis väljakutseid, mistõttu tuleb enam pingutada efektiivsuse suurendamise ja investeerimisvõimekuse säilitamise nimel.

„Meie kõige tähtsam ülesanne on tagada oma teenuste kvaliteet ja toimimine nii headel kui keerulistel aegadel. Elutähtsa teenuse pakkujana peame tagama pideva investeerimisvõime, et internetiühendus oleks tagatud nii suurte tormide, küberrünnete kui muude kriiside korral. Keerulised ajad panevad meid ühiselt ka innovatsiooni nimel pingutama. Siin on heaks näiteks koostöös Kaitseväega loodud uudne 5G privaatvõrgu lahendus, mis tagab turvalise ja kiire andmeside nii rahuajal kui kriisiolukordades ning võimaldab eraldada Eesti relvajõudude mobiililiikluse muust maailmast, liikudes üksustega kaasas, sõltumata elektri ja internetiühenduse olemasolust,“ ütles Haljand.

Telia on suunanud 2024. aastal mahukaid investeeringuid nii mobiili- kui püsivõrku. Mobiilivõrgus oli suurim rõhk kiire ja kvaliteetse 5G võrgu laiendamisel: septembri lõpu seisuga kattis Telia 5G võrgu leviala juba ligi 90% Eesti rahvastikust (aasta tagasi samal ajal 75%). Erineval sagedusel töötavaid 5G tugijaamu on ettevõte paigaldanud üle Eesti 840.

Samal ajal on Telia jätkanud interneti püsivõrgu arendustega erinevates Eesti piirkondades. Selle aasta esimese üheksa kuuga viis ettevõte senisest kordades kiirema või täiesti uue ja tänapäevase interneti püsiühenduse ca 8000 koduni. Kolmanda kvartali lõpus pakkus Telia vähemalt 100 Mbit/s kiirusega koduinterneti kasutamise võimalust enam kui 572 000 Eesti aadressil. Nendest omakorda ca 421 000 aadressini jõuab Telia optikaühendus, mis võimaldad kasutada koduinternetti kiirusega kuni 1Gbit/s.

„Hea on tõdeda, et meie investeeringud nii mobiilside kui kaabelinterneti võrkudesse on vilja kandnud ja Eesti on ÜRO 2024. aasta IKT arenguindeksi kohaselt tõusnud maailma 170 riigi seas kõrgele 3. kohale. See tähendab, et meil on maailma tipptasemel interneti kvaliteet ja kättesaadavus, nii katvuse kui hinna osas,“ märkis Haljand.

Tänavu kolmandas kvartalis andis Telia Company grupp (sh Telia Eesti) teada efektiivsusprogrammist, mille eesmärk on hoida kasvav kulubaas kontrolli all ja säilitada investeerimisvõimekus kriitilisse taristusse. Selle raames vähendab Telia ametikohtade arvu nii grupi peakontoris kui kõikides riikides, kaasa arvatud Eestis, kus ametikohtade arv väheneb ca 10% võrra. Grupiülese struktuurimuudatuse peamine eesmärk on anda senisest suurem roll kliendikeskse ja tõhusa tegutsemise tagamiseks riikides asuvatele organisatsioonidele.

Telia juhi sõnul on kiire inflatsiooni ja kulude kasvu tingimustes oluline ettevõttel ka iseennast raputada, et leida uudseid lahendusi nii äri kasvatamiseks kui ka efektiivsemaks toimetamiseks. „Uued tehnoloogilised võimalused ja tehisaru (AI) kiire areng loob meile uusi võimalusi, kuidas oma tegevusi automatiseerida, pakkudes samas klientidele suuremat personaalsust ja väärtust,“ lisas Haljand.

Telia on Eestis kõigi IT- ja telekomivaldkondade (TV, mobiilside, püsiinterneti ja IT teenused) turuliider ning riigi üks suuremaid investoreid, investeerides siinsele turule ca 50 miljonit eurot aastas. Ettevõte kuulub ka Eesti suurimate maksumaksjate hulka ning tasus 2023. aastal riigile erinevate maksude ja tasudena ca 130 miljonit eurot.

Tutvun teiste uudistega