Milliseid võimalusi ja ohte loob üha enam digitaliseeruv maailm?

Tänavusel Arvamusfestivalil toimuvad taas põnevad arutelud Digitarkuse alal, kus räägitakse sellest, milliseid muutusi, võimalusi ja ka ohte loob üha enam digitaliseeruv maailm.

Tehnoloogia ning erinevate digilahenduste kiire areng mängib üha suuremat rolli kõigis eluvaldkondades. Seega - kui soovime prognoosida mõne valdkonna arengut või võimalikke muutusi, tuleb selle juures arvestada ka tehnoloogilise faktoriga.

Oleme keset tõsisemat digirevolutsiooni elanud viimased paarkümmend aastat. Selle aja jooksul on tänu uute digilahenduste pidevale juurdekasvule paljud kunagised tegevused ja harjumused asendunud uutega. Alustades sellest, kuidas me oma pangatehinguid teeme ning tuludeklaratsioone täidame, kuni selleni välja, kuidas tarbime meediat ja meelelahutust ning suhtleme sotsmeedias oma sõprade-tuttavatega. Mõned digiajastu muutused on olnud kiiremad, mõned aeglasemad. Kuid kindel on see, et meie elu mõjutavad tehnoloogilised uuendused jätkuvad ka edaspidi.

Põnev on ka see, et tehnoloogia esitab nii inimestele, ettevõtetele kui tervetele eluvaldkondadele pidevalt uusi väljakutseid. Need väljakutsed on erineva moega. Osa nendest sunnib meid muutma oma seniseid harjumusi ning tegema asju teisiti. Teisalt saame pidevalt juurde uusi võimalusi, mugavusi ja vabadusi. Kõige selle kõrval peab aga arvestama, et muutustega tekivad ka uued kohustused, mängureeglid ja ohud, kuna see, mida ühed kasutavad tööriistana hüvangu ja arengu loomiseks, võivad mõned kasutada relvana segaduse ja kahju tekitamiseks.

Tehnoloogia ja digielu arenguga käib paratamatult kaasas see, et mitmeid asju tuleb õppida käigult. Ning tihtipeale hoopis tagantjärgi. Uued seadmed, lahendused ja teenused loovad värskeid ja seninägematuid kasutusvõimalusi, mis omakorda muudavad tänaseid arusaamisi sellest, kuidas töötada, õppida, meelt lahutada või üksteisega suhelda.

Kõigi nende uuenduste ja muutuste keskel ongi äärmisel oluline roll meie endi teadmistel ja tunnetustel. Mida teadlikumad me muutuva maailma võimalustest ja väljakutsetest oleme ning mida enam digitarkusi omandame, seda paremini tuleme selles keskkonnas toime. Tänavuse Arvamusfestivali Digitarkuse alal ongi fookuses väga erinevad teemad, mis rohkemal või veidi vähemal moel on seotud digiarenguga. Kutsume kõiki neid arutelusid kuulama, kaasa mõtlema ja ka oma arvamust avaldama!

Arvamusfestivali Digitarkuse ala kava:

REEDE, 9. august
12:00 – 13:30
Meedia ja meelelahutus 2030

Arutelu juht: Henrik Roonemaa
Osalejad: Ingrid Peek (Vikerraadio peatoimetaja), Karl Anton (Telia TV ja multimeedia osakonna juht), Raul Rebane (meediaekspert), Mart Normet (meediaekspert)
Korraldaja: Telia Eesti

14:00 – 15:30
Generatsioon R ja robotite pealetung
Arutelu juht: Ave Laas
Osalejad: Karl-Tanel Paes (Generatsioon R esindaja, robootikahuviline), Sander Laas (Generatsioon R esindaja, robootikahuviline), Andres Sirel (Insplay tegevjuht), Aivar Haller (Eesti Lastevanemate Liidu juhatuse esimees), Ede Shank-Tammkivi (Hüppelaud suvekooli tegevjuht)
Korraldaja: Robotex MTÜ

16:00-17:30
Haip, millest ei saanud midagi. Ennustused, mis ei täitunud
Arutelu juht: Henrik Roonemaa
Osalejad: Taavi Kotka (ettevõtja), publik
Korraldaja: Telia Eesti

LAUPÄEV, 10. august
12:00 – 13:30Küberrünne külmkapist? Tulevikukuriteod
Arutelu juht: Toomas Kärner
Osalejad: Klaid Mägi (küberturbeekspert), Merle Liivak (ajakirja EMA peatoimetaja), Liisa Tallinn (SpectX turundusjuht), Kristjan Port (Tallinna Ülikooli õppejõud)
Korraldaja: Telia Eesti

14:00 – 15:30
Mis soost on ükssarvikud? Ehk tüdrukud tehnoloogiasse
Arutelu juht: Ave Laas
Osalejad: Liis Koser (HK Unicorn Squad juhendaja), Liis Kuusik (SPARK Makerlabi juhendaja), Kelly Olvi (noor robootikatalent), Helen Biin (TeaMe+ programmi juht), Irina Kuzina (Telia vene kommunikatsiooni juht / Telia TechGirlsi algataja)
Korraldaja: Robotex MTÜ

16:00 – 17:30
Noored soovivad olla tarbijad, mitte loojad?
Arutelu juht: Catlyn Kirna
Osalejad: Kristjan Kruus (Pelgulinna Gümnaasiumi informaatika õpetaja), Maria Murumaa-Mengel (PhD, TÜ Ühiskonnateaduste instituudi sotsiaalmeedia lektor), Artur Luik (eetiline häkker)
Korraldaja: Eesti Interneti Sihtasutus

18:00 – 19:30
Kust leida vaikust?
Arutelu juht: Jannus Jaska
Osalejad: Rober Kõrvits (ajakirjanik), Ville Jehe (ettevõtja ja koolitaja), Kätlin Konstabel (psühholoog), Jaan Aru (ajuteadlane)
Korraldaja: Telia Eesti

Tutvun teiste uudistega