Millised muutusi toob Euroopa Liidu rändlusteenuste regulatsioon?

Millised muutusi toob Euroopa Liidu rändlusteenuste regulatsioon?

15. juunil jõustub uus Euroopa Liidu rändlusteenuste regulatsioon, mis võimaldab kasutada mobiilsideteenuseid Euroopa Liidus senisest soodsamalt. Telia klientide seas on nii neid, keda regulatsioon otseselt puudutab kui ka neid, kelle jaoks midagi ei muutu.

Käesoleva aasta 15. juunist jõustuva uue rändlusregulatsiooni eesmärk on kaotada Euroopa Liidus rändlustasud ja võimaldada klientidel oma kodust mobiilipaketti kasutada samadel tingimustel ka Euroopa Liidu riikides reisil olles.

Telia tõi sellised paketid esimesena turule juba 20. aprillil. Uuenenud Mobiilse Elu ja Mobiilse Äri paketid võimaldavad kasutada mobiilset internetti, saata sõnumeid ja teha kõnesid kogu Euroopa Liidus koduturu hinnaga. See on muutnud Euroopas reisimise soodsamaks ja mugavamaks kui eales varem. Seega nendele klientidele, kes kasutavad uuenenud Mobiilse Elu ja Mobiilse Äri pakette (jõudsid turule 20. aprillil), 15. juunil midagi ei muutu.

Tehnilise Järelevalve Amet andis Telia Eesti AS-ile loa kasutada jätkusuutlikkuse erandit. See võimaldab Telial säilitada nendele klientidele, kes veel uusi Mobiilse Elu ja Mobiilse Äri pakette ei kasuta, ka edaspidi Eesti-sisesed paketid. See tähendab, et nende klientide paketi hind ja mahud jäävad senistel tingimustel kehtima ka pärast 15. juunit. Euroopa Liidus reisides tasuvad nad mobiilsete teenuste eest endiselt vastavalt uuele rändlusteenuste hinnakirjale.

Alates 15. juunist muutub Euroopa Liidus tarbitav andmeside kuus korda odavamaks – megabaidi hind langeb 6 sendilt 0,9 sendile. Seega kui klient läheb EL-i reisile ja kasutab seal näiteks 1GB ulatuses mobiilset internetti, maksab ta selle eest varasema 60 euro asemel vähem kui 10 eurot. Samuti langevad alates 15.06 rändluses tehtud kõnede ja sõnumite hinnad: kõneminut hakkab senise 6 sendi asemel maksma 3,8 senti ning sõnumi hind langeb varasemalt 2,4 sendilt 1,2 sendile.

Kokkuvõttes muutub 15.06 kehtima hakkava regulatsiooni raames:

  • helistamine 36% odavamaks
  • mobiilne internet 85% odavamaks
  • sõnumite saatmise hind alaneb 50%
Euroopa Liidu piiresHind kuni 15.06.2017Hind alates 15.06.17
Helistamine0,06 €/min0,0384 €/min
Kõnele vastamine0,013 €/min0,013 €/min
Sõnumi saatmine0,024 €/ühik0,012 €/ühik
Mobiilne internet0,06 €/MB0,009 €/MB

Kui klient soovib helistada, sõnumeid saata ja internetti kasutada kogu Euroopa Liidus Eesti hinnaga, siis soovitame Telia uuenenud, 20. aprillil turule müügile tulnud Mobiilse Elu või Mobiilse Äri paketti. Kõigis uutes Mobiilse Elu ja Mobiilse Äri pakettides sisaldub kindel maht mobiilset andmesidet, mida saab koduturu hinnaga EL-is kasutada. Kui arvestada, et eraklient kasutab kuus keskmiselt 4GB mobiilset internetti, siis näiteks uuenenud Mobiilse Elu 4GB paketi puhul saab sellest 3GB kasutada koduhinnaga kõikjal Euroopa Liidus. Rahaliselt tähendaks see rändluses viibivale kliendile 27 euro suurust kokkuhoidu. Lisaks saab Mobiilse Elu ja Mobiilse Äri pakettides sisalduvat mobiilse interneti mahtu jagada kuni 5 erineva seadme või pereliikme vahel, mis muudab interneti kasutamise reisil olles näiteks pere jaoks äärmiselt mugavaks.

Tutvun teiste uudistega