Kuidas kooliteed alustanud lapse tegemistel ja asukohal silma peal hoida?
Koos alanud kooliaastaga on muutunud taas aktuaalseks küsimus, milliste äppide ja seadmetega saavad vanemad hoida silma peal oma laste tegemistel ja liikumisel.
Eriti oluline on see küsimus just nooremate ja äsja kooliteed alustanud laste puhul, kes peavad nüüd omapead hakkama saama.
Seetõttu pani Telia ritta mõned võimalused, kuidas vanemate südamerahu seoses laste liikumisega suurendada ning loodetavasti leiab siit igaüks omale sobiva lahenduse.
Telia lastekell Xplora XGO3
Üheks kõige lihtsamaks viisiks, kuidas oma lapsega sidet pidada ja tema asukohta jälgida on kasutada Telia lastekella Xplora XGO3. Nagu nimigi ütleb, on tegemist lihtsa lastele mõeldud kellaga, millega saab helistada ning mille asukohta näeb lapsevanem telefonirakendusest igal ajahetkel. Lisaks on võimalik luua veel turvatsoone, ehk piirkondi millest lahkumisel saab vanem oma telefonile koheselt vastava teavituse.
Selle kella eeliseks on ka koolirežiim, mille aktiveerimisel on nutifunktsioonid noore inimese tähelepanu säilitamiseks piiratud. Lisaks saab helistada ja sõnumeid saata vaid eelseadistatud kontaktidele. Seega on tegemist väga intuitiivse ja kergesti kasutatava seadmega nii lapse kui tema vanema vaatest.
Miinuseks võib pidada aga seda, et kell on mõeldud tõesti lastele ning ei sobi oma disainilt ja funktsionaalsuselt enam noorukitele. Samuti toimib see vaid Telia lastekella paketiga.
Google Family Link
Kui lapsel on olemas oma telefon, tuleb Android-i kasutajatele appi Google Family Link nime kandev lahendus. Siin on küll tegemist pigem terve ökosüsteemiga ja võimalusi on lisaks asukoha jälgimisele palju rohkem, kuid see on ainult plussiks.
Alustamiseks peab olema nii lapsel kui tema vanemal Google konto. Android seadmete puhul see üldiselt nii ka on. Seejärel tuleb kontod omavahel siduda, ehk Google-le öelda, kes on laps ja kes tema vanem. Seejärel antakse põhimõtteliselt kontroll lapse seadme üle lapsevanema kätte.
Edasi saabki oma järeltulija tegevustel silm peal hoida ja nii teatava meelerahu tagada. Muidugi saab jälgida seadme asukohta, aga lisaks ka piirata näiteks ekraaniaega. Veel on võimalik vaadata, milliseid rakendusi (ja kui kaua) päeva, nädala ja kuu lõikes on kasutatud. Samuti seada neile soovi korral piiranguid. Ülevaade on isegi sellest, milliseid rakendusi on viimasel ajal seadmesse paigaldatud.
Kokkuvõttes on tegemist hea tööriistaga, mille abil noorte nutimaailma toimetustel ja asukohal silma peal hoida.
Apple Find My iPhone
iPhone omanikel on aga võimalik kasutada Find My iPhone nimelist lahendust. Nimetatud rakendus võimaldab samuti oma lapse telefoni asukohta jälgida. Kuid selleks peab kasutama enda iOS tarkvaraga ehk Apple seadet või siis arvuti veebibrauserit.
Telefoni asukoha tuvastamiseks tuleb lehel iCloud.com sisestada oma lapse iPhone'i Apple ID ning seejärel saabki funktsiooni „Leia minu iPhone” abil näha, kus konkreetne telefon asub. Küll aga tuleb meeles pidada, et funktsionaalsus tuleb eelnevalt lapse telefonis konto seadete alt aktiveerida. Lisaks peab teadma lapse Apple konto parooli. Väiksemate laste puhul pole see probleem ja võib-olla ongi telefonis hoopis vanema konto. Suuremate puhul aga küll. Sellisell juhul tuleks aktiveerida ka Family Sharing ning telefonis Find My iPhone valiku alt lubada enda asukoha jagamine. Kokkuvõttes luuakse nii pereliikmetest koosnev grupp ning seejärel saab samas grupis olev lapsevanem oma lapse asukohta vaadata.
Lisavõimlaustena pakub Find My iPhone rakendus veel lisaks asukoha määramisele võimalust saata telefoni ekraanile näiteks sõnumeid. Seade on võimalik panna ka kaugelt helisema ning kui telefon on näiteks lihtsalt kadunud ja aku tühjaks saanud, näitab rakendus telefoni viimast asukohta enne aku tühjenemist. Seega Apple kasutajad võiksid Find My iPhone kindlasti aktiveerida.
Minu Telia
Kui aga seadmetest ja nende tootjatest kaugemale vaadata, siis võib tegelikult kasutada ka hoopis Minu Telia nimelist telefonirakendust. See on oma olemuselt küll loodud selleks, et klient saaks lihtsal viisil, et oma teenuste kasutust jälgida, vajadusel seadistada ning ka arveid tasuda, kuid lisavõimaluste all on olemas ka positsioneerimine.
Nagu nimest võib eeldada, võimaldab nimetatud valik mobiilivõrku kasutades seadme asukohta vaadata. Seega ei ole vahet, kas tegemist on Android või Apple tootega. See peab lihtsalt Telia võrgus olema.
Taas tuleb aga tähele panna, et funktsionaalsuse kasutamise eelduseks on vaja see kõigepealt aktiveerida. Täpsemalt tuleb Telia lepingu omanikul Minu Telia rakenduses valiku Veel alt leitava Positsioneerimise menüüst positsioneeritavad seadmed lisada. Nendele saadetakse seepeale küsimus, kas nimetatud tegevust lubada ning jah vastuse korral saabki edaspidi läbi rakenduse asukohta pärida.
Minu Telia rakendus ei maksa midagi ning selle kasutamine ei sõltu seadme tootjast ega selles kasutatavast tarkvarast.