Kaitsevägi testis spetsiaalselt neile loodud 5G privaatvõrgu lahendust
Sel nädalal testis Eesti Kaitsevägi spetsiaalselt Telia poolt neile loodud 5G privaatvõrgu lahendust, et saada aimu, kuidas 5G võrk Kaitseväe kasutuses töötab ja milliseid võimalusi nii rahuajal kui kriisiolukordades pakub.
Katsetatud 5G privaatvõrgu lahendus tagab turvalise ja tõhusa andmeside nii rahuajal kui kriisiolukordades ning võimaldab eraldada Eesti relvajõudude mobiililiikluse vajadusel ülejäänud Telia Eesti üleriigilisest mobiilside liiklusest.
Lisaks demonstreeris Telia Kaitseväele, kuidas saab madala orbiidiga satelliite kasutades mobiililevi laiendada või taastada. Nimetatud lahendus on eriti asjakohane loodusõnnetuste või muude kriiside korral, kui mobiilside levi on mõjutatud elektri- või valguskaabliliinide katkestuse tõttu.
Antud demo oli otsene tulemus Telia ja Eesti Kaitseväe pikaaegsele koostööle 5G ja privaatsete mobiilsidevõrkude vallas.
"Oleme mitu aastat teinud tihedat koostööd mobiilside operaatoritega nii 4G kui ka 5G võrkude kasutamise valdkonnas," ütles Eesti Kaitseväe küberväejuhatuse info- ja kommunikatsioonitehnoloogia keskuse taristugrupi grupiülem major Ats Kutti. "Kui 4G oli "üks suurus sobib kõigile" tehnoloogia, siis 5G annaks meile enam võimalusi kohandada mobiilsidevõrku kaitseväe vajadusteks.“
Telia juhatuse esimehe Holger Haljandi kinnitusel sai Eesti Kaitsevägi enda käsutusse spetsiaalselt nende vajadustele loodud 5G mobiilsidevõrgu.
“Eesti kaitsevõime toetamine on Telia jaoks ülioluline ja usume, et saame oma side ja IT teenustega pakkuda Kaitseväele uuenduslikke ja turvalisi sidelahendusi, et oma kaitseülesandeid edukalt täita,“ ütles Haljand.
Kaitseväele loodud lahenduse näol on tegu nn 5G SA (Stand Alone) ehk eraldiseisva 5G võrguga, mis ei tugine oma töös 4G põhivõrgule ning on täiustatud erinevate 5G funktsioonidega nagu virtuaalsed privaatmobiilsidevõrgud ja ülimalt madal hilistumine, aga ka kliendile optimeeritud ja kohandatud muud võrgu parameetrid.