Ekspert jagab nõu: mida teha leviva küberrünnaku vältimiseks?
Kuna maailmas viimastel päevadel leviv küberrünnak jõudis täna ka Eestisse, on kasulik teada, kuidas säärasel juhul riske maandada.
Telia Eesti turvaintsidentide valdkonnajuht Aare Kirna tõdes, et hetkel teadaolevalt on Telia võrgus rünnakuga pihta saanud kaks suurfirmat. „Teatati ka võimalikust lunavaraga nakatumisest ühes Tallinna lasteaias, kuid meie tehnik käis kohapeal ja leidis, et sealse arvuti kõvaketas oli lihtsalt füüsiliselt rikkis ning vajas asendamist.“
Kirna soovitab nakatumise vältimiseks:
- Sulgeda või vahetada uuema versiooni vastu SMBv1 protokoll
- Paigaldada serveritele ja tööjaamadele uusimad operatsioonisüsteemi ja rakendusprogrammide värskendused ja turvaparandused
- Hoida viirustõrje ajakohane ja töökorras
- Teha varukoopiaid ning hoida neid ülejäänud võrgust eraldi
- Samuti hoida võrgust eraldi neid servereid ja tööjaamu, milles töötab vananenud Windows ning mida erinevatel põhjustel pole võimalik uuendada
- Võimalusel vältida olukorda, mil kõik kasutajad saavad sisevõrgus ligi kõikidele võrguketastele või jagatud kaustadele.
Eelmise ulatuslikuma rünnaku ehk WannaCry levimise ajal saatis Telia oma klientidele, kelle puhul oli põhjust kahtlustada vastavat haavatavust, ka hoiatused koos palvega oma süsteeme uuendada ning võimalusel port 445 sulgeda.
Nagu ka WannaCry puhul aitab uue pahavara ehk Petya vastu turvalahendusTelia SAFE. Nii Telia erakliendid kui väikeettevõtted saavad kaitsta oma seadmeid krüptoviiruste eest Telia SAFE abil, äriklientidele pakume aga viirusekaitse teenust ESET Endpoint viirusetõrje tarkvara abil.