Eestis hakkavad õppima tuhanded Ukraina lapsed, kellel napib kooli tarbeks arvuteid

Eesti Hariduse infosüsteemi (EHIS) andmetel alustavad Eestis sel õppeaastal kooliteed tuhanded Ukraina sõjapõgenikest lapsed, kellest paljudel on puudu arvuti, mis õppetööd lihtsustaks.

EHIS-e andmetel on Eestis registreeritud eelolevaks õppeaastaks kokku enam kui 4600 Ukraina last, kellest ligemale pooled on registreeritud Harju maakonnas (sh Tallinn), kümnendik Tartu maakonnas ning ligikaudu 7% nii Pärnu kui Ida-Viru maakonnas.

MTÜ Lastekaitse Liit esindaja Annika Silde sõnul andsid kohalikud omavalitsused juba kevadel teada, et abivajadus Ukraina lastele suunatavate arvutite osas on suurusjärgus 1000 arvutit.

„Seniste annetustega oleme sellest vajadusest rahuldanud vähem kui pool ehk veidi enam kui 400 arvutit on jõudnud Ukraina sõjapõgenike lastele. Samas on olukord vahepeal ka muutunud ning vajadus arvutite järele on pigem kasvab veelgi. Seetõttu kutsume endiselt ettevõtteid annetama töökorras ja mitte vanemaid kui 5 aastat arvuteid,“ märkis Silde.

Täpsema info selle kohta, kuidas saavad nii eraisikud kui ettevõtted annetada koolilastele arvuteid, leiab MTÜ Lastekaitse Liit veebilehelt.

Mitmed Eesti ettevõtted on Ukraina peredele toetuseks erinevaid nutiseadmeid ning ka muud vajalikku kogunud.

Telia toetustegevuste juht Elo Võrk ütles, et mõne aja eest kutsus ettevõte oma töötajaid üles annetama Ukrainast saabunud lastele erinevaid nutiseadmeid ja nendega seotud lisavarustust.

„Saime tänu omatöötaja annetustele anda Ukraina lastele enam kui 100 nutitelefoni, 30 nuputelefoni, enam kui paarkümmend arvutit, 13 nutikella ja 6 arvutiekraani. Lisaks on Telia toetanud Ukraina peresid enam kui 270 ruuteriga, et lihtsustada sõjapõgenikele interneti kättesaadavust Eestis,“ sõnas Võrk.

Ühe hiljutise sammuna otsustas Telia suunata osa oma ühe kontori kasutatud mööblist koolile, kus alustavad õppeaastat Ukraina lapsed.

Telia on toetanud ka laste vaimset tervist ja trauma leevendust läbi mängulise rakenduse TriumfHero, mis on tasuta kättesaadav ka ukraina keeles.

Tutvun teiste uudistega