Arvamusfestivali Digitarkuse ala ülekandeid näeb viipekeelse tõlkega Telia Facebookis ja Inspira kanalis

Tänavusel Arvamusfestivalil jõuavad Telia Digitarkuse alal toimuvad arutelud vaatajateni üle Telia 5G võrgu ning kõigil aruteludel on ka viipekeelne tõlge.

Juba selle nädala reedel ja laupäeval ehk 12. ja 13. augustil toimub Paides Arvamusfestival 2022, kus Telia on taaskord esindatud oma Digitarkuse alaga.

„Soovime oma aruteluala publikut kasvatada läbi digitaalse jälgimise nii sotsiaalmeedias kui TV-s ning toome kavasse ka ingliskeelsed arutelud, mis on oluline just festivali rahvusvahelise publiku suuremaks kaasamiseks,“ sõnas Telia toetustegevuste juht Elo Võrk.

Digitarkuse ala arutelude ligipääsetavuse suurendamiseks on igale arutelule lisatud viipekeelne sünkroontõlge. Seda ka ingliskeelsete arutelude puhul, mis tõlgitakse Eesti viipekeelde.

„Publiku kaasamiseks teeme Digitarkuse alal koostööd Eesti startupiga Votemo, mille platvormi kaudu saab igas arutelus jälgida ja kaasa rääkida konkreetses küsimuses ning saata küsimusi ka aruteludes osalejatele,“ lisas Võrk.

Arvamusfestivali Digitarkuse ala arutelud avab Fotografiska Jutud koos maailmakuulsa fotograafi Jimmy Nelsoniga, kellega vestleb Aleksander Eeri Laupmaa.

Samal päeval saab kuulata veel kahte ingliskeelset arutelu: Põhjamaade Ministrite Nõukogu poolt korraldatavat teemat tehnoloogia ja kultuuri seostest ning päeva lõpetavat mitmekesisuse ja kaasatuse vähesust käsitlevat vestlust.

Reedesesse päeva mahubki vaid üks eestikeelne arutelu ehk Riigikantselei korraldatav vestlusring, mille peamiseks küsimuseks on tehnoloogia mõju rohepöördes.

Laupäevane kava algab Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka kahekõnega metaversumi teemadel. Sellele järgneb ajakirja EMA peatoimetaja Merle Liivaku juhitav arutelu laste internetielust, millest vanemad midagi ei tea. Päeva teises pooles räägime tehnoloogiast ja üksindusest, kus puudutakse ka elu lõppu ja surma. Laupäevane kava lõppeb ülimalt aktuaalse turvalisuse teemaga, kus räägime muuhulgas sellest, kui lihtne või keeruline on häkkida meie seadmetesse ja kas seda peaks tegema ka õilsatel eesmärkidel.

Digitarkuse ala kõiki ülekandeid saab otse vaadata mõlemal päeval Telia Inspira kanalist ja Telia Facebooki lehelt. Ülekandeid tehakse üle Telia 5G võrgu.

Kõikidel aruteludel on viipekeele tõlge, k.a inglisekeelsetel, kus tõlgitakse tekst Eesti viipekeelde.

Aruteludes saab kaasa rääkida ja oma küsimusi saata läbi Votemo platvormi aadressil: https://arvamus.votemo.eu

Digitarkuse ala programmi on kokku pannud: Telia, Riigikantselei, Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus ning Fotografiska Tallinn.

Digitarkuse ala kava:

Reede, 12. august

12.00 Fotografiska Talks: Ancient knowledge and digital world (ingliskeelne)

Moderator: Aleksander Eeri Laupmaa, Fotografiska Talks moderator and guide

Speaker: Jimmy Nelson, artist, photographer of indigenous communities.

Organiser: Fotografiska

14:00 Navigating next-gen technologies for culture (ingliskeelne)

What’s the impact of digitalization on the cultural sector? Is it giving rise to completely new opportunities? Or is there a risk that culture will be diluted and reduced into some sort of simplistic quick-fix entertainment?

Moderator: Sten-Kristjan Saluveer, Media & Tech Strategist

Speakers: Indrek Kasela, investor and gallerist (Estonia); Indrek Ibrus, Professor of media innovation, Baltic Film, Media and Arts School (BFM), Tallinn University (Estonia); Erwin Laiho, 3D Designer, Model-Maker & Sculpture, NFT artist (Finland); Haavard Tveito, Norwegian architect and musician, founder of Nifrost.art, a new Scandinavian digital gallery for NFT art (Norway); Xenia Joost, Fashion Designer, Estonia

Organiser: Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus

16.00 Mida toob Eestile digivaldkonna rohepööre?

Digitehnoloogia on tõstnud elukvaliteeti ja muutnud mitmeid tegevusi tõhusamaks ning kiiremaks. Kas need lahendused toetavad samas alati ka keskkonnaeesmärke? Kuidas digitaliseerida keskkonnajalajälge kasvatamata?

Moderaator: Ronald Liive, ajakirjanik

Osalejad: Luukas Kristjan Ilves, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi digiarengu asekantsler; Margit Martinson, keskkonnaministeeriumi keskkonnaandmekogude eest vastutav asekantsler; Andre Visse, Telia tehnoloogiadirektor; Andrus Aaslaid, CTO Single.earth; Kadri Sipp, Sustinere keskkonnaekspert

Korraldaja: Riigikantselei

18.00 Technology: always a 35 year old white man’s world (ingliskeelne)

How can we open up for diferent perspectives and backgrounds to be more creative, accessible and inclusive in creating digital solutions? We are not touching only the gender inequality problem but also ethnicity and other perspectives of diversity in tech.

Moderator: Catlyn Kirna, cyber security expert in CGI, receacher at Tallinn University

Speakers: Mohammad Tariq Meeran (senior lecturer at TalTech IT College); Liina Laas (Deel region manager, founder of Better Fund); Wanderson Jackson (Pipedrive group design manager)

Laupäev, 13. august

12.00 Mis asi on metaversum ja miks kõik sellest räägivad?

Osalejad: Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka kahekõne

14.00 Minu laps internetis. Kas ma üldse tunnen teda?

Lapsed veedavad internetis aina rohkem aega. Paraku on iga viies laps internetis kogenud ka kiusu, kusjuures kolmandik neist ei räägi juhtunust kellelegi ning 68% vanematest, kelle laps on kiusu kogenud, arvavad, et seda pole juhtunud. Paneelis räägime sellest, kuidas tunda oma last internetis ja miks see üldse oluline on.

Moderaator: Merle Liivak Praks, EMA peatoimetaja

Osalejad: Diana Poudel (kommunikatsiooni- ja digipädevuse ekspert, koolitaja); Catlyn Kirna (küberturvalisuse ekspert); Magnus Lužkov (isa); Nelli Põdra (ema); Kaja Lind (Lasteabi nõustaja).

16.00 Robot, kas oled surivoodil kaaslaseks?

Kas ja kuidas saab tehnoloogia üksindust meie ühiskonnas vähendada. Millisel moel on täna tehnoloogia toeks nendele inimestele, kes võitlevad oma haigusega elu-surma piiril või peavad veetma oma elu lõppakordi üksinda hõredalt asustatud piirkonnas või hooldekodu palatis?

Moderaator: Karl Gustav Adamsoo

Osalejad: kliiniline psühholoog Inna Narro, Confido tehnoloogiadirektor Marius Arras.

18.00 Kuidas muudab eetiline häkkimine maailma paremaks?

Kas tehnoloogia suudab meid lõpuni kaitsta? Kus ja kes on tegelikult nõrgim lüli? Kas häkkima peaks ka selleks, et me oskaks end paremini kaitsta? Kuidas saab eetiliseks häkkeriks, kas igaüks võib seda proovida?

Moderaator: Henrik Roonemaa

Osalejad: Pipedrive'i tehnoloogiajuht Agur Jõgi; Clarified Security veebirakenduste turvatestija Silvia Väli (eetiline häkker); RIA intsidentide käsitlemise osakonna juhataja Tõnu Tammer.

Vaata lisa: https://arvamusfestival.ee/

Tutvun teiste uudistega