Telia juht: teist kvartalit iseloomustasid mobiilside kiiruse- ja kasutusrekordid ning kasvav küberturvalisuse roll

Telia Eesti juhatuse esimehe Holger Haljandi sõnul oli teine kvartal sündmusterohke ning seda eelkõige 5G ja küberturvalisuse arengutes.

„Telia roll digitaalse maailma kaitses on ülioluline ja seda kinnitas ka maikuus Rootsi kuningliku riigivisiidi ajal toimunud küberturvalisuse teemaline kohtumine, kus osalesid kahe riigi ministeeriumide ja ettevõtete esindajad ja mis leidis aset just Telias,“ märkis Haljand.

Telia 2023. aasta suurimateks fookusteks on 5G võrgu arendamine ja laiendamine, 3G võrgu sulgemine, IT ja küberturbe võimekuste arendamine, TV eksklusiivse sisu loomine ning panustamine tegevustesse ja tehnoloogiatesse, mis aitavad vähendada keskkonnajalajälge.

5G lahenduste osas oli märkimisväärne samm Telia 5G privaatvõrgu käivitamine Ericssoni tehases. See võimaldab kasutada uudseid targa tehase lahendusi, pakkudes kiiremat, stabiilsemat ja turvalisemat ühendust seadmete ja robotite omavaheliseks suhtlemiseks.

Telia omandas riigi poolt korraldatud oksjonil kaks sagedusluba 26GHz sagedusalas, mida hakatakse kasutama 5G võrgu edasisel arendamisel.

Oma esimese 26GHz sagedusalas töötava 5G tugijaama lülitas Telia sisse mai lõpus ning selle toel saavutati koheselt ka mobiilse interneti kiirusrekord. Avaliku testimise käigus ulatusid allalaadimise kiirused üle 2 Gbit/s, mis tähendas uut kiirusrekordit Telia mobiilsidevõrgus.

Suurimaks üleslaadimise kiiruseks mõõdeti testide käigus ligemale 600 Mbit/s.

„Tänu 26GHz sagedusele saame peagi pakkuda oma mobiilivõrgus samaväärseid või isegi suuremaid kiirusi kui püsivõrgus. Saavutatud tulemused näitavad, kui palju võimekam on 5G tehnoloogia võrreldes varasemate mobiilside põlvkondadega,“ toonitas Haljand.

Hiljutine laulu- ja tantsupidu oli esimene tõeliselt suur rahvapidu, kus pandi proovile Telia 5G võrgu võimekus ning mille raames püstitati ettevõtte mobiilivõrgus nii mõnigi uus kasutusrekord. Ainuüksi laulupeo ajal tehti Telia võrgus Tallinna Lauluväljakul ligemale 260 000 mobiilikõnet, neist tipptunnil lausa 65 500 kõnet. Telia mobiilivõrk teenindas laulupeo ajal kokku umbes 5,8 terabaiti (TB) andmeid, millest veidi alla poole liikus juba 5G võrgus.

Oma 3G võrgu sulgemisega tegi Telia algust selle aasta esimeses kvartalis Läänemaal, millele järgnesid Raplamaa ja Pärnumaa ning Harjumaa. Suve teises pooles jõuab Telia oma 3G võrgu sulgemisega kõige suurema piirkonnani ehk Tallinnani.

„3G võrgu sulgemisel vabanev ressurss võimaldab meil 4G ja 5G võrku kiiremini edasi arendada ning muuta kogu Telia mobiilside oluliselt keskkonnasõbralikumaks. Uued tehnoloogiad on palju nutikamad ja võimekamad – need kasutavad vähem energiat ja parandavad oluliselt teenuse kvaliteeti ja kasutuskogemust,“ selgitas Haljand.

Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum (VEF) väljastas Telia Eestile kõrgeima ehk kuldtaseme kvaliteedimärgise. „Vastutustundliku äri kuldmärgis on kvaliteedimärk, mis näitab seda, et Telia ja meie töötajad hoolivad oma mõjust ümbritsevale maailmale ja me püüame seda mõju ühiskondliku panuse kaudu veelgi suurendada,“ sõnas Holger Haljand.

Telia jätkab oma Inspira telekanali originaalsisu loomisega ning aprillis alustas uut hooaega paljude eestlaste südamed võitnud saade “Laula mu laulu”.

Mais toimusid „MasterChef Eesti“ II hooaja eelvoorud ning saade jõuab vaatajateni juba sel sügisel. Warner Bros Discovery ja Telia vahelise koostöö tulemusena jõudis Telia TV klientideni ka HBO kõrgetasemeline voogedastusteenuse Max Originals sisu.

Telia Eesti müügitulu ulatus selle aasta teises kvartalis 88,9 miljoni euroni, ettevõtte ärikasum oli samal ajal 35,1 miljonit eurot. Telia mobiililiitumiste arv kasvas aastaga 53 000 liitumise võrra ja ulatus teise kvartali lõpus 1,250 miljoni liitumiseni. Telia interneti püsiühenduse kasutajaid oli kvartali lõpu seisuga 275 000 ning Telia TV klientide arv ulatus 196 000-ni.

Telia teise kvartali majandustulemused kinnitavad, et Telia on jätkuvalt kõigis oma peamistes ärivaldkondades (TV ja meelelahutus, mobiilside-, püsiinterneti ja IT teenused) Eestis turuliidri positsioonil.

Telia Eesti on riigi üks suuremaid investoreid, investeerides siinsele turule ca 50 miljonit eurot aastas. Ettevõte annab tööd ligi 1500 inimesele ning kuulub Eesti suurimate maksumaksjate hulka.

Tutvun teiste uudistega