Ettevaatust! Telia nimel saadetakse õngitsuskirju

Viimastel päevadel on sagenenud juhtumid, kus petturid kasutavad Telia nime ja sümboolikat klientide saadetavates õngitsuskirjades. Petturite eesmärk on sel moel korjata inimeste kasutajaandmeid ning võimalik, et seejärel püütakse ligi saada kasutaja pangakontole.

Telia turvaintsidentide spetsialisti Aare Kirna sõnul püütakse õngitsuskirjadega jätta muljet, just kui oleks kirja saatjaks Telia, kuigi saatja aadress reedab, et kiri tuleb tundmatult e-posti aadressilt.

Kirjas väidetakse, et kliendi pank on lükanud tagasi Telia arvete tasumiseks loodud otsekorralduse ning olukorra normaliseerimiseks meelitatakse kirja saajat klikkima kahtlasel lingil.

Telia tuletab meelde, et ettevõte ise sellisel kujul oma klientidele meeldetuletusi ei edasta.

Petu- ehk õngitsuskirjadele on üldjuhul iseloomulikud järgnevad tunnused:

Kirja saatja e-posti või küsitluse aadress ei tundu loogiline

Üldjuhul saabuvad õngitsuskirjad e-posti aadressidelt, mis ei ühti selle teenusepakkuja või riigiasutuse ametliku e-posti aadressiga, kelle nime alt on kiri just kui saadetud.

Vigane grammatika

Õngitsuskirju iseloomustab sageli vigane grammatika: kirja- ja stiilivead, ebaloogilised laused.

Kirjas palutakse Sul saata, sisestada või kontrollimiseks jagada oma pangaparoole, pangakaardi andmeid, PIN-koode või muid isiklikke andmeid

Ükski teenusepakkuja või riigiasutus - olgu see siis pank, mobiilifirma, kullerfirma või politsei - ei palu jagada krediitkaardi andmeid, pangaparoole, PIN-koode jne. Samuti ei soovita ükski teenusepakkuja Sul alla laadida oma arvutisse uut tarkvara ega palu juurdepääsu (nt kaughaldustarkvara abil) Sinu arvutile;

Kirjale või rahuloluküsitlusele palutakse Sul lühikese aja jooksul reageerida

Tavapäraselt kasutavad petturid ajalist survet, mille eesmärk on võimaliku ohvri tähelepanu hajutada. Ajalise surve tekitamiseks kasutatakse tähtaegse vastamise nõuet, mille ületamisel on väidetavalt oht millestki ilma jääda või siis on pakutav hüve kohe-kohe aegumas.

Tutvun teiste uudistega