27. jaanuaril toimub Eestis suur digiprügi koristamine

27. jaanuaril 2023 toimub taas üle-eestiline digikoristuspäev, mil oodatakse kõiki inimesi ja ettevõtteid vabanema kasutult seisvast digiprügist ning tagastama vanu elektroonikaseadmeid.

Telia eestvedamisel korraldatav digikoristuspäev toimub juba viiendat aastat järjest ning iga aastaga on ettevõtmine paisunud nii osalejate arvult kui koristatud digiprügi mahult suuremaks.

Telia juhatuse esimehe Holger Haljandi kinnitusel on digitaalsel koristuspäeval mitu laiemat eesmärki, mis toetavad otseselt keskkonnahoidu.

„Ühelt poolt soovime loomulikult vähendada kasutuna seisva digiprügi hulka, mille alla käivad kõikvõimalikud vanad failid, dokumendid, pildid ja videod, mis on jäänud seisma inimeste ja ettevõtete seadmetesse ning infosüsteemidesse. Mida rohkem suudame sellist sisu kustutada, seda enam vabastame vajalikku salvestusruumi ning seda väiksem on ka meie kõigi digitaalne jalajälg,“ märkis Haljand.

Seekordse digikoristuspäeva teine suurem fookus on aga vanade elektroonikaseadmete tagastamisel. Paljudel inimestel on kapinurkadesse ja sahtlipõhjadesse seisma jäänud vanu mobiiltelefone ja muid elektroonikaseadmeid, mis on mõistlik suunata kas uuele ringile või ümbertöötlemisele. Kasutuna seisvate seadmete kogumine aitab kaasa ringmajandusele ja materjalide taaskasutusele ning võimaldab anda vanade seadmetele uue elu.

Telia juhi sõnul kaasneb vanade seadmete uuele ringile või ümbertöötlemisele suunamisega veel üks oluline teema, millele tuleb kindlasti tähelepanu pöörata.

„Vanu seadmeid tagastades tasub alati kõik oma andmed sealt kustutada ja enda meilikontod seadmete küljest lahti ühendada. Nii ei satu need võõraste kätte. Üks võimalus on tuua oma vana telefon, tahvel või arvuti näiteks Telia esindusse, misjärel kantakse hoolt selle eest, et seadmesse jäänud andmed sealt kasutaja privaatsust hinnates kustutatakse,“ lisas Haljand.

Digikoristus 2023 aktsiooniga saavad liituda kõik inimesed, ettevõtted, organisatsioonid ja asutused veebilehel Telia Digikoristuspäev 2023.

Kõigi registreerunud digikoristajate ja vanade seadmete saatjate vahel loosib Telia välja võimsa allveeskuutri Yamaha Sea Wing 2, millega saab imetleda päris ookeane või lõbutseda basseinis. Seade võimaldab liikuda vee all kuni 8 km/h ja aku kestab ühe laadimisega kuni 40 minutit.

Digikoristus 2023 partnerid on EES-Ringlus, Tartu Loodusmaja - Roheline kool ja Foxway.

Tutvun teiste uudistega